Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 122 625 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Przegląd działalności niepełnosprawnych.

sobota, 18 października 2014 13:28

O księżyc Twardowskiego" - pod takim hasłem odbywał się Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych w Biszczy koło Biłgoraja. W tym roku to już ósma edycja festiwalu, który organizuje Warsztat Terapii Zajęciowej w Biszczy. Wzięło w nim udział ...

... ponad 200 osób niepełnosprawnych głównie z Lubelszczyzny ale też innych stron kraju. Uczestnicy festiwalu mieli za zadanie przedstawienie jednego wiersza lub piosenki z repertuaru ks. Jana Twardowskiego, Jana Pawła II lub innego polskiego poety. Mile widziana była także twórczość własna.

- Takie działania wspierają terapię, niepełnosprawni muszą przyswoić tekst, nauczyć się wymawiać słowa prawidłowo, rozwijać dykcję. Przynosi to dużo korzyści - mówi Piotr Pacyk, terapeuta ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnogrodzie.

- Często zapominamy o osobach niepełnosprawnych - mówi Teresa Jaskulska, prezes WTZ w Biszczy - oni są wokół nas i możemy się od nich wiele nauczyć, musimy dać im szansę. To wrażliwi i potrzebujący zrozumienia ludzie tacy jak my wszyscy.

Przegląd od pierwszej edycji wspiera Krzysztof Cugowski lider zespołu "Budka Suflera". Wokalista zaśpiewał swoje największe przeboje a uczestnicy festiwalu otrzymali dyplomy i wyróżnienia.

 W przeglądzie brała udział nasza koleżanka
Ala Puk. Recytowała wiersz / nagrodzony w Warszawie 02.09.2014r. /
p.tytułem " Moje życie ", w Biszczy  została za występ wyróżniona,
DYPLOMEM I DYPLOMEM dla STOWARZYSZENIA OSÓB
CHORYCH NA STWARDNIENIE ROZSIANE
W ZAMOŚCIU.

 

Podziel się
oceń
3
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Leczenie SM -u

piątek, 26 września 2014 17:56

O programie leczenia stwardnienia rozsianego z prof. Wojciechem Kozubskim, byłym prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, rozmawia Alicja Dusza.

Alicja Dusza: Panie Profesorze, przez trzy lata był Pan prezesem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Co przez ten czas udało się zrobić? Z czego jest Pan szczególnie dumny?

prof. Wojciech Kozubski: Szczególnie dumny nie mogę być chyba z niczego. Zresztą nie do mnie należy ocena. Natomiast to, co było istotnym problemem, to sprawa nowego wydawcy organu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, czyli „Neurologii i Neurochirurgii Polskiej”, sprawa nowych przepisów specjalizacyjnych i sprawa włączenia się Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w prace nad leczeniem immunomodulacyjnym stwardnienia rozsianego. To główne problemy, które były poruszane podczas trzyletniej kadencji.

Blisko dwa lata temu Ministerstwo Zdrowia wprowadziło program leczenia stwardnienia rozsianego dla pacjentów w drugiej linii. Jak jest z dostępnością tych pacjentów do leczenia? Czy rzeczywiście mają oni dostęp do nowoczesnych leków?

Jest rzeczywiście daleko posunięty dostęp. Jesteśmy świadkami wyraźnej poprawy warunków leczenia. Bardzo wielu pacjentów w bardzo wielu ośrodkach ma rzeczowo dobry dostęp do leczenia immunomodulacyjnego w stwardnieniu rozsianym – leczenia trwającego tak długo, dopóki pacjent osiągnie dany poziom stanu zdrowia, po którym leczenie to wydaje się być mniej skuteczne. Jesteśmy ograniczeni finansowo, jak zawsze i wszędzie – to jest oczywiste.

Jeśli porównamy to leczenie do standardów europejskich, to czy polscy pacjenci mają taki sam dostęp do nowoczesnych leków?

Nie. Kraje bogatego podatnika, kraje, które nastawiają się być może bardziej na opiekę nad pacjentami ze stwardnieniem rozsianym, obejmują opieką wszystkich pacjentów, bez względu na ich stan. Trudno nam się z nimi porównywać, np. z Kanadą, która ma jeden z najlepszych systemów ochrony zdrowia. Także z Luksemburgiem czy Turcją, która krajem imponująco gospodarczym nie jest, jednak nastawia się na leczenie pacjenta ze stwardnieniem rozsianym. Niemniej należy zauważyć przede wszystkim postęp, który się wytworzył. Porównując uprzedni stan, w którym nieliczni mieli dostęp do leków immunomodulacyjnych, z obecnym szerokim dostępem – to napawa optymizmem na przyszłość, że będzie on coraz szerszy i ta furtka terapeutyczna będzie otwierana coraz  szerzej.

 


Podziel się
oceń
7
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Spotkanie chorych na SM.

piątek, 12 września 2014 8:42

W  miesiącu wrześniu spotkania nie bedzie. Zapraszamy 22 października o godz. 16 do sali narad UW w Zamościu ul. Partyzantów 3


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Wycieczka.

piątek, 12 września 2014 8:20

Jak co roku  członkowie Stowarzyszenia Osób ze Stwardnieniem Rozsianym w Zamościu  wybrali się na  wycieczkę  po Roztoczu. Odwiedziliśmy Radecznicę i Szczebrzeszyn. W drogę wybrało się 23  osoby. W  klasztorze pod wezwaniem św. Antoniego w  Radecznicy przywitał nas brat Łukasz  z zakonu  Bernardynów, opiekun i  kustosz tego sanktuarium. Opowiedział nam o życiu świętego  Antoniego i o historii powstania klasztoru i szpitala psychiatrycznego w Radecznicy. Spotkanie z bratem Łukaszem zakończyliśmy wspólną modlitwą przy ołtarzu i grupowym zdjęciem. Niestety deszczowa pogoda nie pozwoliła nam dłużej przebywać na terenie klasztoru. W busie rozdałem kolejne numery pisma SMexpress, a koleżanka Alina opowiedziała o swoim wyjeździe do Warszawy  na rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego chorych na SM. Szybko też , ze względu na deszcz przejechaliśmy przez Szczebrzeszyn. Obiad zjedliśmy w restauracji „Klemens” na obrzeżach Szczebrzeszyna. Tu również dostaliśmy kawę lub herbatę i dużą porcję szarlotki na ciepło. Tu zwiedziliśmy muzeum skamieniałości i muszli z całego świata oraz mały skansen zrobiony przez właścicieli restauracji. Po zrobieniu  paru zdjęć pamiątkowych udaliśmy się w drogę powrotną do Zamościa. Wycieczka była udana, mimo złej pogody. Wszyscy byli zadowoleni, będą  na pewno długo ją wspominać.

                                                              Marek  Kulas


Podziel się
oceń
5
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Chorzy na SM w Radecznicy.

czwartek, 11 września 2014 19:03

DSC07800.JPGDSC07831.JPGDSC07809.JPGDSC07825.JPGDSC07829.JPG


Podziel się
oceń
4
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

wtorek, 21 października 2014

Licznik odwiedzin:  13 461  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

O moim bloogu

Spotkania członków stowarzyszenia osób z SM

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 13461

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl